Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem? To pytanie zadaje sobie codziennie wiele osób zastanawiając się nad tym co zrobić, by w danym momencie być spokojnym i opanowanym. Tak naprawdę nie ma uniwersalnej recepty na radzenie sobie ze stresem, ale jest wiele wytycznych pozwalających na jego redukcję oraz zachowanie spokoju w najbardziej wymagających tego okolicznościach.

Chcesz poznać swoje dominujące strategie radzenia sobie ze stresem? >>KLIKNIJ TUTAJ<<

Aby skutecznie radzić sobie ze stresem najważniejsze jest by zrozumieć jego naturę i tak naprawdę pogodzić się z nim. Stres tak naprawdę jest nieuniknioną częścią naszego życia. Jest jego elementem i normalną reakcją każdego organizmu. Procesem fizjologicznym bezpośrednio związany z procesami życia. Chcenie pozbycia się stresu jest tym samym co chcenie pozbycia się funkcji oddychania, jedzenia czy spania. Tak naprawdę brak reakcji stresowej oznacza albo śmierć organizmu albo poważne zaburzenie. Stres jest naturalną reakcją organizmu na codzienne wyzwania i zmiany związane z naszym życie. Celem zatem nie jest eliminacja stresu, ale umiejętne kontrolowanie reakcji stresowej oraz adekwatne reagowanie na wyzwania codzienności.

Stres w gruncie rzeczy jest czymś dobrym i niezbędnym do życia. Dzięki reakcji stresowej każdy z nas lepiej radzi sobie w sytuacjach, które wymagają nagłego i nadmiernego wysiłku. Dzięki reakcji stresowej, każdy z nas w sytuacji zagrożenia jest dokonać tego, czego nie byłby w stanie zrobić bez niej. Podczas reakcji stresowej do organizmu uwalniane są odpowiednie hormony oraz dodatkowe zasoby energii, dzięki którym możemy zmagać się doświadczanymi zagrożeniami. Tak naprawdę jedyny problem jaki pojawia się w związku ze stresem nie jest sam stres jako taki, ale nieadekwatność reakcji stresowej w stosunku do zagrożenia oraz brak umiejętności kontrolowania poziomu doświadczanego stresu. Wiele zdarzeń mających miejsce wokół nas nie ma bezpośrednio wpływu na zagrożenie naszego zdrowia lub życia, przy czym z naszej strony poprzez samo myślenie o tej sytuacji wywołujemy u siebie nadmierny stres. Np. spóźnienie się na autobus, do pracy, spotkanie nie wpływa bezpośrednio na zagrożenie naszej osoby, ale nasze ocena (mniej bądź bardziej świadoma) faktu spóźnienia się powoduje wywołanie reakcji stresowej.

Jak radzić sobie ze stresem – prewencyjne zarządzanie stresem

Z punktu widzenia radzenia sobie ze stresem ważne jest, by mieć świadomość, iż każdy z nas może przyczynić się jego pojawienia lub minimalizacji. Strategia prewencyjnego zarządzania stresem odwołuje się do trzech grup działań jakie można podjąć w tym celu:

  • usuwanie potencjalnych przyczyn stresu,
  • modyfikacja reakcji na pojawiające się sytuacje stresowe,
  • obniżanie poziomu negatywnych skutków stresu.

Jak radzić sobie ze stresem – usuwanie przyczyn stresu

Jest to najskuteczniejsza metoda radzenia sobie ze stresem: nie dopuszczanie, aby stres się pojawił. Stres często jest następstwem braku umiejętności wyznaczana priorytetów (np. poczucie konieczności zrealizowania wszystkiego na raz), trudnościami w zarządzaniu sobą w czasie (np. branie na siebie zbyt wiele), odkładanie spraw na później czy robienie rzeczy całkowicie zbędnych kosztem tych zasadniczych. Zrobienie porządku ze swoimi zadaniami oraz ich poukładanie skutkuje brakiem stresu wynikającego z próby robienia rzeczy na wczoraj.

Reakcja stresowa może być skutkiem stylu życia w postaci złej diety, zażywania  środków psychoaktywnych, używek, szybkie tempo życia i braku działań prozdrowotnych.

Na pojawienie się stresu będzie mieć też wpływ rodzaj i jakość relacji jakie mamy z innymi ludźmi. Duża ilość wrogów, kłótni i rywali jest prostą drogą do silnego stresu. Z drugiej strony dbanie o budowanie konstruktywnych relacji i pozytywnych związków minimalizuje możliwość pojawienia się stresu wynikających ze stresorów społecznych.

Samo kształtowanie otoczenia również ma znaczenie z punktu widzenia pojawienia się stresu. Nadmierny hałas, zanieczyszczenie środowiska, duże skupiska ludzi oraz szeroko rozumiane niekorzystne warunki otoczenia również mają znaczenie z punktu widzenia pojawienia się stresu. Ich eliminacja czy też samo minimalizowanie automatycznie wpływa na niższy poziom stresu.

Jak radzić sobie ze stresem – minimalizacja reakcji na stres

W wielu sytuacjach jest tak, iż nie ma możliwości wyeliminowania źródeł stresu (np. nie mamy możliwości pozbycia się nielubianego przez nas przełożonego). W tej sytuacji to co możemy zrobić to wykorzystać różnego rodzaju możliwości związane z minimalizacją naszej reakcji na stres poprzez poznawczą restrukturyzację i zmianę znaczenia sytuacji stresowej. Jeśli nie możemy zmienić sytuacji to zawsze możemy zmienić swój sposób myślenia o niej.

Przyglądając się naszej codzienności możemy spojrzeć na nią z szerszej perspektywy, np. w kontekście całego naszego życia i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w tym konkretnym momencie warto się denerwować i czy tak naprawdę ma to wpływ na moje życie?

Jak radzić sobie ze stresem – obniżanie poziomu negatywnych skutków stresu

W przypadku, kiedy nie ma możliwości wyeliminowania źródła stresu oraz jego kontrola na poziomie poznawczym okazała się nieskuteczna, to zawsze możemy jeszcze obniżyć negatywne skutki stresu. Tutaj pojawia się pole do popisu dla naszych zainteresowań, hobby czy robienia czegokolwiek co sprawia nam przyjemność. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie poziomu skutków stresu jest aktywność fizyczna. Wysiłek fizyczny w naturalny sposób rozładowuje negatywne napięcie mięśniowe związane ze stresem oraz pozwala na zebranie sił na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami. Tak naprawdę każda czynność, która powoduje wydzielanie endorfin, a tym samym wywołuję naszą radość, jest dobrym sposobem na obniżenie poziomu stresu i powrót do równowagi psychicznej.

Jak radzić sobie ze stresem – podsumowanie

Pamiętaj, że jesteś tym co jesz! Silny związek między fizycznością a psychologiczną stroną człowieka jest kluczowy z punktu widzenia radzenia sobie ze stresem. Mniej używek, więcej zbilansowanej diety a reakcja stresowa od razu będzie mniejsza.

Zarządzanie sobą w czasie, priorytety i cele pozwalają na lepsze radzenie sobie z obowiązkami (zawodowymi bądź osobistymi) a tym samym minimalizujemy niepotrzebne źródła stresu.

Nikt nie jest idealny, więc z jakiego powodu Ty miałbyś/miałabyś być? „Spinanie” się, czy robienie sobie niepotrzebnego „ciśnienia” jest prostą drogą do zrobienia sobie krzywdy.

Optymiści żyją dłużej! Zadbaj o swój sposób myślenia na temat siebie i otaczającego świata.

Rób to, co sprawia Ci przyjemność. Każdego dnia szukaj dla siebie takiego działania, które choć przez chwilę pozwoli Ci na regenerację i odbudowanie pozytywnej energii.

Chcesz poznać swoje dominujące strategie radzenia sobie ze stresem? >>KLIKNIJ TUTAJ<<