Jak osiągnąć szczęście życiowe? 12 kroków do poczucia spełnienia w życiu.

Jak osiągnąć szczęście życiowe? To pytanie zadaje sobie wiele osób w poszukiwaniu wskazówek jak je osiągnąć. 12 kroków do szczęścia życiowego to wyselekcjonowana lista działań opartych na badaniach psychologii pozytywnej i osiągnięć pracujących w tym nurcie psychoterapeutów. Każde z działań stosowane systematycznie znacząco zwiększa poczucie radości z życia, wzmacnia poczucie szczęścia oraz zwiększa ogólny poziom optymizmu. Zalecane jest, aby prowadzić dziennik pozytywnego myślenia, który to w miarę uzupełniania będzie stanowił świetną dokumentację postępów i wzrostu dobrego samopoczucia.

Jak osiągnąć szczęście życiowe – lista działań

 1. Prowadź dziennik wdzięczności. Co najmniej raz w tygodniu wypisz co najmniej 5 rzeczy, za które jesteś wdzięczy (Bogu, losowi, innym
  jak osiągnąć szczęście życiowe
  Pixabay

  ludziom, sobie). Nie ma znaczenia tak naprawdę komu, ważne aby rozwijać w sobie poczucie wdzięczności. Pozwala ono na szczere docenianie własnego życia i tego co się w nim wydarza. Nie musza to być wielkie rzeczy. Mogą to być chwile radości, sukcesy ale również proste rzeczy, które są powodem do wdzięczności (żyję, jestem zdrowy, mogę wszystko co chcę). Wyrażaj za to wszystko swoją wdzięczność. Prawda jest taka, że jutro może już Ciebie nie być, więc bądź wdzięczny teraz.

 2. Żyj społecznie. Życie towarzyskie oraz posiadanie bliskich relacji z innymi ludźmi jest niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na poczucie radości. Osoby mające bliskich rzadziej doświadczają stanów depresyjnych, szybciej zdrowieją, mają większą odporność. Nawiązywanie nowych znajomości rozszerza również własne możliwości. Zaplanuj zatem, aby co najmniej raz w tygodniu przeznaczyć czas na spotkanie z ważnymi dla siebie osobami (rodzina, znajomi, przyjaciele, mentor). Koniecznie inwestuj swój czas i energię w przyjaźnie i życie rodzinne.
 3. Czerp radość życia. Jak osiągnąć szczęście życiowe? Ciesz się nim. Dzisiaj jesteśmy, ale jutro może nas już nie być. Ciesz się zatem życiem. Zaplanuj, aby co najmniej raz w tygodniu przeznaczyć określony czas na oddawanie się swoim ulubionym czynnościom. Ważne jest to, aby nie były to czynności, które wtórnie mogą przynosić negatywne efekty (używki, zachowania ryzykowne, itp.). Mają to być czynności, które stanowią swego rodzaju afirmację życia a których kontemplowanie i doświadczanie daje Ci prawdziwą radość.
 4. Prowadź dziennik komplementów. W prowadzonym przez Ciebie dzienniku oprócz spisywania sukcesów oraz rzeczy za które jesteś wdzięczny/wdzięczna zapisuj również na bieżąco wszelkie pozytywne stwierdzenia jakie usłyszałeś/usłyszałaś na swój temat od innych ludzi. Ma to być encyklopedia / leksykon / słownik, który obrazuje, jak świetną jesteś osobą. Zapisuj kiedy dana informacja się pojawiła, w jakich okolicznościach i od kogo. Niech informacje te stanowią potwierdzenie, że jesteś unikatową osobą o wyjątkowych cechach. Jest to potwierdzenie również Twojej wartości w oczach innych ludzi.
 5. Zatroszcz się o swoje ciało. Zaplanuj wykonywanie 2-3 razy w tygodniu czynności związanej z aktywnością fizyczną i wysiłkiem fizycznym. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważnym elementem związanym z dobrym samopoczuciem. Poza aktywnością fizyczną koniecznie zadbaj o to co jesz. Pamiętaj, jesteś tym co jesz. Jeśli pochłaniasz olbrzymie ilości wysoce przetworzonej żywności, to Twoje ciało staje się tym co zjadłeś/aś (konserwantami, barwnikami, spulchniaczami, wypełniaczami, emulgatorami, itp.). Dbaj o swój wygląd, koniecznie wysypiaj się i uśmiechaj.
 6. Podziękuj mentorowi. Każdy z nas spotkał na swojej drodze co najmniej jedną osobę, która w znaczący i pozytywny sposób wpłynęła na nasze życie. Zrób listę takich osób na następnie podziękuj im za to, co dla Ciebie zrobili. Zaplanuj, że raz na 3 miesiące będziesz po kolei przesyłać wyrazy wdzięczności (1 osoba 1 raz. Jeśli masz np. 4 takie osoby to wysyłasz np. 4 listy co 3 miesiące. Najpierw do pierwszej, potem drugiej, itd.) Najlepiej jeśli zrobisz to osobiście np. odwiedzając taką osobę czy telefonując do niej. Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście napisz do niej list. Jeśli ta osoba np. nie żyje lub nie masz możliwości się z nią skontaktować, to zrób to w sposób symboliczny. Napisz list przeczytaj a potem spal i rozsyp popiół na wietrze.
 7. Praktykuj dobro. Często narzekamy, że na świecie jest mało dobra i dobrych ludzi. jeśli chcemy, aby było więcej dobra zaczynamy od siebie. Zaplanuj, że przy każdej nadarzającej się okazji lub w sposób systematyczny zrobisz coś dobrego dla kogoś. Sytuacja spontaniczna to np. przepuszczenie kogoś w kolejce, ustąpienie pierwszeństwa, podanie czegoś, zrobienie czy przyniesienie zakupów, itd. Sytuacja systematyczna polega na wyszukaniu w swojej okolicy kogoś, kim możesz się w jakiś sposób zaopiekować. Może to być zwykła rozmowa i przeznaczenie swojego wolnego czasu na towarzyszenie takiej osobie. Jeśli masz taką możliwość może to być pomoc materialna czy przysługa. Odpowiedzią na pytanie jak osiągnąć szczęście życiowe jest również wnoszenie szczęścia w życie innych ludzi. Im więcej dajesz, tym więcej możesz otrzymać.
 8. Kontempluj chwilę. Rozejrzyj się dookoła i zobacz jak piękny jest świat. Rozkoszuj się każdą chwilą i każdą czynnością. Może to być poranna kawa/herbata, wschód słońca. Ciesz się jak dziecko, które dostało wymarzoną zabawkę. Twórz mentalne obrazy rzeczywistości każdego wyjątkowego momentu. Naucz się entuzjastycznych i konstruktywnych sposobów reagowania oraz delektowania się zmysłowymi przyjemnościami.
 9. Przebacz wszystkim. Trzymanie urazy wobec kogoś w żaden sposób nie szkodzi drugiej osobie tak bardzo ja szkodzi Tobie. Uraza, brak wybaczenia jest jak uwięzienie w sobie negatywnej energii, która absorbuje Twoją uwagę i pozbawia Cię możliwości bycia osobom prawdziwie szczęśliwą. Uwolnij się od urazy i złości, która w ogóle Ci nie służy a jedynie szkodzi. Zrób listę osób, które kiedykolwiek w jakikolwiek sposób cię zraniły lub skrzywdziły. Porzuć gniew i żal pisząc list do osoby lub powiedz jej wprost o przykrości jaką doznałeś i powiedz, że jej przebaczasz. Pozbędziesz się wtedy związanego z tym ciężaru oraz zyskasz wolność. Jeśli chcesz wiedzieć jak osiągnąć szczęście życiowe to pamiętaj o tym, iż uwolnienie się od wszelkiego ciężaru jest tutaj kwestią kluczową.
 10. Poznawaj siebie. Każda osoba ma jakiś dar. Z kolei posiadanie i świadomość swoich pasji jest kluczem w zakresie spełnienia życiowego. Naucz się rozpoznawać swoje zalety i cnoty oraz cechy które stanowią o Twojej sile. To one są Twoimi prawdziwymi mocnymi stronami i powodem do dumy.
 11. Rozwijaj się wewnętrznie. Niewykorzystywanie swoich możliwości jest jak niszczenie pięknego ogrodu. Dbaj o swój rozwój duchowy i mentalny. Co najmniej raz w roku weź udział w DOBRYM szkoleniu, rozwijaj strategie radzenia sobie, rozwijaj swoje pasje i sprawiaj, aby się spełniały.
 12. Prowadź dziennik sukcesów. Każdego dnia wypisuj listę rzeczy, które poszły Ci dobrze i jesteś z nich zadowolony/zadowolona. Dodatkowo przeprowadź analizę/refleksję dotyczącą tego dlaczego akurat masz w swoich osiągnięciach dany sukces. Taki dzienni pełni wiele zasadniczych funkcji:
 • Wymusza koncentrację uwagi na pozytywnych aspektach naszego życia.
 • Wypełnienie naszego stanu umysłu pozytywnymi aspektami życia powoduje, że brakuje miejsca na doświadczanie negatywnych rzeczy.
 • W przypadku gorszych dni, możemy sięgnąć do listy osiągnięć i uświadomić sobie, że nie jest z nami tak źle.
 • Przeprowadzona analiza pozwala na odkrycie własnego udziału w osiągnięciach a tym samym wzmacnia poczucie samoskuteczności.
 • Świadomość swoich sukcesów i silnych stron wzmacnia poczucie wartości i pewność siebie a tym samym zwiększa szanse na następne osiągnięcia.

To w czym jesteś dobry/dobra a tym samym znalezienie odpowiedzi na pytanie jak osiągnąć szczęście życiowe pozwolą testy oceny potencjału i uzdolnień. Jeśli szukasz informacji na ten temat zapraszamy do zapoznania się naszymi testami www.pracowniatestow.com