Zbuduj karierę w oparciu o Twoje silne strony

Psychologia silnych stron to podejście wywodzące się nurty psychologii pozytywnej. Przedmiotem jej zainteresowania są mocne strony i ich rozwój. Kariera oparta na silnych stronach koncentruje się na identyfikacji posiadanych kompetencji a następnie ich stymulacji i rozwoju oraz poszukiwaniu możliwości wykorzystania w pracy.

Budowanie kariery w oparciu o silne strony

Jak zbudować karierę w oparciu o silne strony? Kluczowa jest ich identyfikacja. Wiedzę na temat swoich silnych stron można uzyskać w oparciu o wgląd, uzyskanie informacji zwrotnej od bliskich czy poprzez wypełnienie odpowiednich testów takich jak, np. Kwestionariusz Uzdolnień. Innym sposobem jest analiza dotychczasowych zajęć i weryfikacja tego, jak często tak naprawdę̨ korzystasz ze swoich silnych stron.Kolejnym krokiem po identyfikacji silnych stron jest podjęcie odpowiedniej strategii:

  1. Dodatkowe możliwości wykorzystania silnych stron – poszukaj w pracy takich zadań, które pozwolą Ci częściej korzystać z Twoich silnych stron. Być może jest to kwestia przesunięcia dotychczasowych obowiązków czy rezygnacja z zadań nieistotnych z punktu widzenia Twojej pracy albo zmiana harmonogramu. Może są to szanse stojące przed Tobą nad którymi się zastanawiasz, ale do tej pory jeszcze nie podjąłeś/podjęłaś decyzji aby realnie się nimi zająć. Zrób sobie listę obowiązków i zadań, które pozwolą Ci na częstsze korzystanie z Twoich silnych stron, a następnie zacznij to robić.
  2. Rozwijaj się – zastanów się nad tym jakie nowe umiejętności, wiedza i kompetencje pozwolą Ci na wzmocnienie Twoich silnych stron i ich pełniejszą realizację. Zostań mistrzem w swojej dziedzinie i zyskaj uznanie w oczach pracodawcy.
  3. Dostosuj swoją pracę do siebie – może brzmi to abstrakcyjnie, ale pomyśl o tym, w jaki sposób możesz dostosować pracę do swoich silnych stron. Pewnie zwrócenie się wprost z taka prośbą do pracodawcy wywoła jego nieprzewidywalną reakcję, ale zawsze warto zastanowić się co i jak można zmienić w dotychczasowej pracy aby była ona do Ciebie bardziej dopasowana. Nie chodzi o to, by całkowicie wyeliminować czynniki, które nam się nie podobają w pracy i nie chcemy ich robić (często jest to nie możliwe) ale o to, by tak kształtować swoje obowiązki, by większość korespondowała z naszymi silnymi stronami. Możliwość realizacji w pracy tego, w czym jesteśmy najlepsi zazwyczaj skutkuje większym zaangażowaniem i większą wydajnością a tym samym większymi korzyściami materialnymi dla pracodawcy. Przedstawienie bezpośredniemu przełożonemu korzyści jakie wyniesie firma z faktu, że robimy coś lepiej niż inni i tym się głównie zajmujemy może podziałać. Być może rozmowa z przełożonym nie jest dobrym pomysłem ze względu na kulturę organizacyjną i ewentualne inne niepożądane konsekwencje. Być może w takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie umówienie się ze współpracownikami na inny podział zadań. Często jest tak, iż coś co dla nas stanowi koszmar pracy dla drugiej osoby jest najlepszym z możliwych zadań do wykonania. Być może zamiana/przemieszanie obowiązków spowoduje, że częściej będziesz robić rzeczy związane z Twoimi silnymi stronami. Pomyśl nad sposobem w jaki możesz kształtować swoje otoczenie zawodowe i pełniej realizować siebie w pracy.
  4. Zmień pracę – jeśli w dotychczasowym miejscu pracy nie ma możliwości, by Twoje silne strony mogły być w pełni docenione to pomyśl o tym czy nie nadszedł już czas, by tą pracę zmienić. Jeśli będziesz szukał/a nowej pracy pamiętaj cały czas o swoich silnych stronach i szukaj takiej, która daje szansę na lepsze możliwości pełnego wykorzystania Twojego potencjału. W innym przypadku będzie to zmiana niewiele wnosząca w Twoje życie zawodowe.

Chcesz poznać swoje silne strony? Pomocny w tym będzie Kwestionariusz Uzdolnień