KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Zachowania w konflikcie
Koncepcja stylów zachowań w sytuacji konfliktu oparta jest na pracach badawczych Blake’a i Muntona (1964), którzy wyodrębnili pięć różnych stylów zachowania w sytuacjach konfliktowych. Zachowania te odnoszą się do dwóch niezależnych wymiarów leżących u podłoża zachowania podczas konfliktu (Thomas, 1992; Kłusek, 2009):
- maksymalizacji interesu własnego,
- maksymalizacji interesu partnera.
Styl zachowania w konflikcie jest wypadkową powyższych wymiarów. Każdy z nich w określonych sytuacjach ma swoje atuty, ale też i te mniej pożądane konsekwencje. Efekt tego jest taki, iż nie można mówić o jednym uniwersalnym stylu pasującym do każdej sytuacji.
>>KLIKNIJ PO WIĘCEJ<< >>PRZEJDŹ DO TESTU<<
BAROMETR ASERTYWNOŚCI
Test ten mierzy poziom asertywności w poszczególnych obszarach życiowych. Sama asertywność jest koncepcją, która narodziła się z pragnienia znalezienia takiego wzorca zachowań, które pozwala realizować siebie przy jednoczesnym uszanowaniu praw drugiej osoby. Asertywność nie jest wrodzona. Jest wynikiem uczenia się.
KWESTIONARIUSZ ZACHOWAŃ SPOŁECZNYCH
Kwestionariusz Zachowań Społecznych został oparty na badaniach zainicjowanych przez Robeta Balesa nad metodami pozwalającymi na pomiar interakcji pomiędzy członkami grupy (Bales & Cohen 1979, Hare & Hare 1996, Polley, Hare & Stone 1988). Typy zachowań, jakie mierzy kwestionariusz, zostały oparte na dwóch elementach: roli jaką pełni jednostka względem innych ludzi oraz jej stosunku do realizowanych przez siebie zadań.
>>KLIKNIJ PO WIĘCEJ<< >>PRZEJDŹ TO TESTU<<